Rīgas Raiņa 8. vakara (maiņu) vidusskola ir skola ar ilggadēju integratīvā skatuves darba tradīciju, kurā mākslinieciskā veselumā saaužas dzirdīgu un nedzirdīgo skolēnu un pedagogu talanti un prasmes. Marika Antonova un Jolanta Znotiņa šajā skolā vada skatuves mākslas pulciņus un sadarbībā ar citiem pedagogiem veido integratīvās grupas ALIAS koncertprogrammas un izrādes. Vērtīgāko skatuves darbu vidū, kas tapuši sadarbībā ar Raiņa   vakarskolu, jāpiemin muzikālās izrādes „Creation” (2004), „Saules spēles” (2012) un „Ja paveiksies” (2013). Pēdējā no tām 2013. gadā kļuva par amatierteātru festivāla „Rīga spēlē teātri” laureāti, bet grupa ALIAS tika nominēta Rīgas domes Gada balvu „Pumpurs nominācijā „Par sasniegumiem interešu izglītībā”. Vairāk par integratīvās grupas ALIAS darbību un citām skolas aktivitātēm skat. www.rskola.lv

 

JAMU logo   VDN logo 

Janāčeka Mūzikas un teātra mākslas augstskola Brno, Čehijā ir akadēmija, kurā Marika Antonova un Jolanta Znotiņa guva profesionālo izglītību teātra jomā. Nedzirdīgo audzinošās drāmas (angliski Drama in Education for the Deaf) nodaļa šajā augstskolā pastāv jau vairāk nekā 20 gadus. Abām māksliniecēm šī skola ir devusi milzīgu pieredzi nedzirdīgo skatuves darba jomā, briedinājusi skatuves darba tehniku, devusi pamatus radošās pedagoģijas metodēm. Tieši Čehijā pavadītais studiju laiks un intensīva dalība festivālos kopā ar augstskolas studentu teātri ir formējusi M. Antonovas un J. Znotiņas priekšstatus par to, kādu teātri viņas vēlas veidot. 

 

 kufr logoČemodāna teātris (oriģinālā Divadlo Kufr, angliski Suitkase Theater) ir radošs tandēms, ko 2003. gadā izveidojušas divas žonglieres un skatuves mākslinieces Adela Kratohvīlova (Adéla Kratochvílová) un  Dagmāra Trāvņikova (Dagmar Trávníková). Tandēms veido dažādu žanru izrādes un uzstājas ar tām gan  pieaugušo, gan bērnu auditorijai visdažādākajās vietās - teātros, skolās, pilsētu laukumos. Izrādēs bieži  izmanto žonglēšanas un akrobātikas elementus, taču formas meklējumos tiecas aptvert ne vien klauniādi,  ielu teātri un jauno cirku, bet arī eksperimentālo autora teātri. Čemodāna teātris ik gadu vasaras nogalē  rīko starptautisku žonglēšanas un kustību teātra meistarklasi ALEJE, uz kuru aicina pasaulē atzītus šīs jomas  māksliniekus.

Vairāk par Čemodāna teātri skat. http://www.divadlokufr.net

 

 

 

 eva krasenskaAnglijā dzīvojošā čehu tautības scenogrāfe Eva Krāsenska (Eva Krásenská) ir dzimusi Brno pilsētā Čehijā, studējusi scenogrāfiju  Brno Janačeka Mūzikas un teātra mākslas augstskolā, veidojusi scenogrāfiju un kostīmus teātra izrādēm un multimākslu projektiem dažādās Čehijas pilsētās.Līdz šim veiksmīgākais Evas Krāsenskas teātra projekts izrāde „Savitri” (1999)  čehu teātra Divadlo Líšeň repertuārā atrodas jau 14 gadus. Šī vizuāli iespaidīgā, poētiskā indiešu pasaka, kurai E. Krāsenska veidoja ēnu lelles, ar panākumiem apceļojusi neskaitāmus teātra festivālus Čehijā un ārvalstīs (Beļģijā, Lielbritānijā, Austrijā, Spānijā, Krievijā, Ukrainā, Turcijā, Slovākijā u.c.), gūstot vairākus nozīmīgus apbalvojumus. Kopš 2005. gada Eva Krāsenska dzīvo Anglijā un darbojas dažādos mākslas un vides projektos.

Marikas Antonovas sadarbība ar E. Krasensku aizsākās jau 2004. gadā, Antonovai studējot Brno Janačeka Mūzikas un teātra mākslas augstskolā Čehijā. 2009. gadā M.Antonova uzaicināja E. Krasensku veidot scenografiju un kostīmus viņas izrādei „Deník cizinky” („Svešinieces dienasgrāmata”) JAMU teātra augstskolā Brno Čehijā, bet 2013. gadā E.Krāsenska konsultēja kostīmu izvēli jau Rīgā, Raiņa 8. vakara (maiņu) vidusskolā tapušajai muzikālajai kustību izrādei par mūsdienu emigrāciju „Ja paveiksies...Stāsti par svešumu un sapņiem”.Evai Krāsenskai pieder izrādes „Persefone” iecere, un viņa ir šī iestudējuma kostīmu un leļļu autore.

Sīkāku ieskatu E. Krāsenskas profesionālajā darbībā var gūtmākslinieces mājas lapā http://www.kreva.cz  un blogā, ko māksliniece izveidojusi īpaši „Persefones” iecerei, http://creativepersephone.wordpress.com